Eylül Kitapları

Eylül ayında yerli ve yabancı yepyeni kitaplar Profil Kitap’ta. Dünyayı bambaşka gözlerle görmenize katkı sağlayacak derin ve sürükleyici birbirinden özel edebi eserleri, ufkunuzu açacak araştırma kitaplarına profilkitap.com adresinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Söğüt Ne Söylüyor? 

Lynn Buckle 

Arayışımız sırasında tek bir ağaç dahi mırıldanmadı. Güneş ışığı ya da esintilerin ahengini çalmıyorsa, ne işe yarıyor bu yapraklar?

Söğüt Ne Söylüyor? modern edebiyatın en dikkat çekici romanlarından. İrlanda’nın bataklığı andıran çorak bir kasabasında geçen bu ödüllü öykü; aile olmanın önemi, kültür, geçmişin hafızası üzerine büyülü bir içeriğe sahip. Kasabanın fantastik anlatıları gündelik diyaloglarla, mitler gerçekle karışırken, bir torun ve anneanne arasındaki ilişki bağı da gitgide kuvvetleniyor. 

Yazar Lynn Buckle, bu eserinde işitme engelli torunun, anneannesi ile kurduğu bir başka iletişim biçimini konu ediniyor. Torun ile anneanne, doğa sevgisi ve ağaçların ululuğu üzerinden birbirleriyle konuşmadan anlaşabiliyor. Bu esnada onlara, kasabanın gizemli havası ile İrlanda efsaneleri eşlik ediyor. 

Niye Geldik Cihâne? 

Hayati İnanç 

Ebediyyen sevecek cân O’nu cânân olarak

Şart-ı peymân olarak hüccet-i îmân olarak

Cenâb-ı Peygamber’i ebediyen sevecek benim canım, diyor; canan olarak, sevgili olarak. Devam ediyor: Şart-ı peymân olarak yani “sözünü yerine getirmenin şartı olarak”. Hangi sözü? Bezm-i elestteki “belâ” (evet) sözünü… Hüccet-i îmân olarak yani “imanın kanıtı, vesikası olarak”. Onu sevmenin imanın şartı, delili olduğunu söylüyor.

Usta bir anlatıcı, yazar ve tutkulu bir araştırmacı olan Hayati İnanç, bu eserinde geçmişten bugüne Türk şiirinin ustalıklı mısraları arasında dolaşıyor. Meşhur ya da unutulmuş şairlerin dokunaklı, şaşırtıcı, ustalıkla örülmüş, hikmetli beyitlerini derliyor. Derlemekle kalmıyor, o beyitlerin satır aralarına dokunup, her birini günümüz Türkçesine taşıyor ve şerh ediyor. Bir çırpıda okunabilecek kadar akıcı Niye Geldik Cihâne?  iman gücü, sevgi ve bağlılığa dair pek çok kadim bilgiyi bulabileceğiniz hem ruhunuzu hem de zihninizi besleyecek eşsiz bir kitap. 

Asya Günlükleri: Bozkırın Çocukları 

Dr. İsrafil Kuralay

Günü tamamlamadan önce şehri yüksek bir tepeden görmek istiyorum. Bir şehri tepe, dağ, kule gibi yüksek bir yerden görmeden oranın geneline hâkim olmanız mümkün olmuyor. Detaylar insana daha çok bilgi sunuyor. Geniş açı ise şehrin hacmi, bölge ve coğrafya konusunda insanı fikir sahibi yapıyor.

14 farklı Asya ülkesini dolaşıp keşfeden Dr. İsrafil Kuralay, Asya Günlükleri: Bozkırın Çocukları’nda tüm gezi deneyimlerini satırlara taşıyor. Gezip gördüğü yerlerin halklarını, o halkların yaşayışlarını ve kültürlerini anlatan yazar, birinci elden bir antropoloji günlüğü çıkarıyor ortaya. Yazarın uğradığı yerler arasında yok yok… Yazar; Çin Seddi’ne, Kızıl Meydan’a, Halong Körfezi’ne, Altay’ın Sıradağları’na uğruyor. Molin Yaylası’nı, Ulan Batur Tarih Müzesi’ni, Nogoonnuur Bölgesi’ni, Acıgöl’ü es geçmiyor. Asya’nın ünlü bozkırlarını, doğal sit alanlarını, şehirlerini, yapılarını keşfe çıkarken sizi de âdeta yolda hissettiriyor. Yazar bu gezileri aktarırken kuru kuruya tasvirlerden kaçınıyor, şehirlerin ve doğal yörelerin geçmişlerini, yönetim şekillerini, geleneklerini de tanıtıyor. 

Asya Günlükleri: Bozkırın Çocukları’nı okurken Asya’nın zenginliklerini keşfedecek, eski Türk yurtlarını tanıyacak, kah âşık atışmalarıyla şenlenecek kâh şehirlerin muazzam yapıları karşısında hayretler içinde kalacaksınız. Asya Günlükleri Vietnam’ın, Çin’in, Orta Asya ülkelerinin, Hindistan’ın, Malezya’nın ve daha birçok coğrafyanın geçmişini ve bugününü acısıyla tatlısıyla keşfetmenizi sağlayacak muazzam bir kılavuz. 

Futbolun Devrimci Antrenörleri 

Julien Momont, Christophe Kuchly, Raphael Cosmids 

Dünya Kupası play-off’larında Fransa ile karşılaşmadan önce Trapattoni “Bu mücadele bana Milan derbilerini hatırlatıyor: Van Basten, Gullit, Rijkaard ve Sacchi gibi fenomenlerin Milan’ı karşısında benim Inter’im kulübede,” der ve şöyle devam eder: “Teknik olarak yenilmez. Ama günün sonunda kimin daha çok kazandığına bakın… Benim Inter takımım, nasıl saldıracağını biliyordu. Hem de nasıl! Trap oyuncusu, Pele’nin karşısına korkusuzca çıktı. Cesur ve gözü pek. İşte ben de İrlanda’mı böyle görmek istiyorum.

Futbolun parlak beyinleriyle aynı dönemde olmak nadiren gerçekleşen, sevindirici bir olay. Futbolun Devrimci Antrenörleri, antrenör ile devrimci olmanın farkına parmak basan, hikâye niteliğinde vizyon aşılayan bir çalışma. Bu kitapta Helenio Herrera’dan Rinus Michels’e, Valeri Lobanovski’den Pep Guardiola’ya pek çok isim zikrediliyor. Kitap, futbolun sosyalist sendikacılarını, İtalyan ekolünü, Sovyet eğitimi alanları, futbol oyunculuğundan zirveye taşınanları, romantikleri, tarihte iz bırakmış birçok antrenörü tanıtıyor. 

Kitapta aynı zamanda Basel, Bern, Lyon gibi şehirlerde düzenlenen destansı futbol müsabakaları futbol tarihi perspektifinden ele alınıp inceleniyor. Başarılı antrenörlerin tempolu ve çoğu yoksulluk içinde yaşanmış geçmişleri anlatılıyor. Futbolun Devrimci Antrenörleri, futbol sistemlerinin başarıları üzerinden sadece bir spor dalında değil, hayatın her alanında geçerli sayılabilecek vizyon ve anlatıyı sunuyor. 

Uzun Kulak Karpa 

Yazan: Zehra Nur Canpolat

Çizen: Berk Öztürk

Gün hep üzgün başlıyordu. Çünkü Karpa’nın kulakları upuzundu.

Neşe saçan ışığı ile güneş, tepelerin ardından görünmeye başlamıştı ama Karpa’nın yüzü gülmüyordu. “Ne zahmet!” diyordu kulaklarına bakarak.

Yerlere kadar uzanan kulaklarıyla arkadaşlarından biraz “farklı” olan Karpa, diğer keçi yavruları gibi kulaklara sahip olamadığı için çok mutsuzdu. “Normal” bir keçi yavrusu gibi alay konusu olmadan kırlarda yaşamak istiyordu. 

Peki, normal ne demekti?

Farklı olmak kötü bir şey miydi?

Upuzun kulaklara sahip olan Karpa, farklı olduğunun bilincindedir ve bu nedenle üzgündür. Diğer keçi yavrusu arkadaşlarına hiç benzememektedir. Karpa, zaman içinde kendini sevmeyi öğrenebilecek ve özsaygı edinebilecek midir? Uzun Kulak Karpa, farklılığı kucaklamanın önemi ve sıradanlığın beyhudeliğine dair, ders verici bir kitap. 

Eylül Ayının Kitapları Profilkitap.com’da!

Profil Kitap, sonbaharı karşılarken size derin ve nitelikli bir okuma deneyimi yaşatacak  yepyeni bir seçki ile karşınızda. Eylül seçkisiyle, manevi duygularınızı besleyip, sizi anlamlı bir iç yolculuğa çıkaracak klasik şiirlerle tanışacak, bir solukta okunacak öykülerle enerjinizi tazeleyeceksiniz.