Profil Kitap 2023 Nisan Ayının Yenileri

Farklı türleri keşfedebileceğiniz Profil Kitap etiketli eserler nisan ayında da özel bir seçki ile karşınızda. Kurmacadan portre yazılarına, yaşam öyküsünden denemelere birçok eseri bir arada bulabileceğiniz seçkiyle kendinize özel bir okuma listesi hazırlayabilirsiniz. Nitelikli ve verimli bir okuma deneyimi için Profilkitap.com’un ayrıcalıklı dünyasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrton Senna: Zaman Geçtikçe – Christopher Hilton

“O stresle farklı bir şekilde başa çıktı; farklı bir şekilde eğlendi; kazanmayı, sıralama turlarını farklı bir şekilde algıladı. Onun gibi birisiyle hiçbir zaman çalışmadım.”

(Gordon Murray)

Kariyeri boyunca üç kez dünya şampiyonluğu kazanan efsane F1 pilotu Ayrton Senna’nın yaşam öyküsünü konu alan Ayrton Senna: Zaman Geçtikçe, sporcunun hızla yükselen kariyerini, trajik ölümünü ve hayatının hiç bilinmeyen yönlerini aktaran etkileyici bir kitap. Christopher Hilton’ın kaleme aldığı biyografi türündeki eserde, Senna’nın başarılarla dolu hayatına tanıklık etmiş insanlarla yapılan röportajlar da yer alıyor.

Kitapta aynı zamanda ünlü yarışçının azminden ve yeteneğinden ilham alarak kurulan, binlerce çocuğa hayatlarını değiştirebilecekleri eğitim fırsatları sunan Ayrton Senna Enstitüsü’nün kuruluş öyküsü de anlatılıyor. Serhan Acar’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırılan Ayrton Senna: Zaman Geçtikçe sadece Formula 1 tutkunlarının değil, hayallerinin peşinden büyük bir arzuyla gitmek isteyen herkesin soluksuz bir şekilde okuyacağı sürükleyici bir eser. 

Sıkı Adamlar – Saadettin Acar

Saadettin Acar’ın kaleme aldığı Sıkı Adamlar, modern İslam edebiyatının değerli isimlerini tanıtan deneme türünde bir eser… Edebiyatımıza yön veren bu önemli şahsiyetler şiirleri, denemeleri ve öyküleriyle aynı zamanda Türkiye’nin toplumsal yaşamına ve sanat anlayışının gelişmesine de katkıda bulunan değerli düşünce adamlarıdır. 

Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Mustafa Kutlu, Arif Ay ve Ahmet Kekeç’in portrelerini kendi süzgecinden geçirerek aktaran yazar hem bu şair ve yazarların bilge yönlerine ışık tutuyor hem de İslâmi çerçeveden bakarak dünyayı ve varoluşu geniş bir perspektifle ele alan bu isimlerin, kendi ruhundaki yansımalarını okura aktarıyor.

Güzel Şahitlik – Saadettin Acar

Saadettin Acar’ın 2000’li yıllardan bu yana kaleme aldığı metinleri bir araya getirdiği deneme türündeki kitabı Güzel Şahitlik, kültürel anlamda topluma büyük katkıda bulunan önemli şahsiyetlerin düşüncelerine ışık tutuyor. 

Bu isimlerin ortak yönü, dünyayı kavrama ve olayları çözümleme yöntemlerindeki merak ve nezakettir. İslam dininin kapsayıcı gücünü kültür-sanat alanına taşıyarak insanlara estetik kanallardan Allah’ın varlığını ve kudretini hatırlatan bu önemli şahsiyetler, sadece kendi kitlelerine değil gönül gözü açık herkese hitap etmeyi başarmış etkili isimlerdir.

İslam davasına katkıda bulunan önemli düşünürleri ve edebiyatçıları anlatan Güzel Şahitlik kitabı, yazarın ruhuna derinden tesir eden usta isimleri bir araya topladığı, toplumsal dönüşümü portreler üzerinden anlatan özgün bir kaynak… 

İnsanlığın Delirimi – Aynur Dilber

 “Çocuğun uzattığı börek ıspanak kokuyordu. Koltuğuna geçti. Çok lezzetliydi börek. Ispanaklı börek nasıl böyle bir performans sergileyebiliyordu? Sağ gösterip sol vurmuştu. Ispanaklı böreğin kırk yıl olmasa da iki günlük hatırı vardı. ”

İnsan ruhunun karmaşık yapısını, ilginç karakterlerin dünyası üzerinden anlatan İnsanlığın Delirimi Aynur Dilber’in üçüncü kitabı. Anlam arayışını mizahi bir dil kullanarak sürdüren yazar, absürt olayların içine sürüklediği karakterlerle okuyucuyu gerçekle yüzleştiriyor. 

Eleştirel Düşünmenin Yolları-Antony Flew

Eleştirel düşünce sistemi hayatı anlamlandırmayı, pratik sorunlarımızı çözmeyi ve seçimlerimizi doğru şekilde yapmamızı sağlar. Sorular sormak, analiz etmek, akıl yürütmek gibi zihinsel süreçlerle paralel olarak gelişen eleştirel düşünme, her an farklı kaynaklardan aldığımız bilgiyi objektif bir biçimde yorumlayarak, doğru kararlar vermemizi destekler. 

Ünlü filozof Antony Flew bu zihinsel sürecin aşamalarını yalın bir dille anlattığı Eleştirel Düşünmenin Yolları kitabıyla, günlük sorunlardan felsefi sorulara, insanın kendi problemlerini çözme becerilerin katkı sağlayacak öneriler sunuyor. 

Yaratıcı düşünce ve öğrenme sistemlerini de destekleyen kitap, bilgi çağında yaşayan modern insanın hayatını yoluna koyarken pratik beceriler kazanmasını sağlayan önemli bir rehber niteliğinde.

Nisan Ayının Kitapları Profilkitap.com’da!

Dönüşümün ve umudun mevsimi ilkbaharı, ilgi çekici, derin ve sürükleyici kitaplarla karşılamak için nisan ayında çıkan özel seçkiyi inceleyebilirsiniz. Keyifli bir okuma deneyimi vadeden kitaplarla Profilkitap.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz.