Profil Kitap Ayrıcalığıyla Sunulan Üç Aylar Kitaplığı

İbadetin verdiği huzurla ruhumuzu onaracağımız, manevi kapıların niyeti olana sonuna kadar açıldığı mübarek üç aylara girerken Profil Kitap birbirinden özel eserlerin yer aldığı listeyle karşınızda. Huzur ve bereketiyle gelen üç aylarda hem ruhumuzu hem zihnimizi besleyerek manevi iklimin eşsiz dünyasına kitapların rehberliğiyle birlikte adım atıyoruz. 

Herkes İçin Siyer – Muhammed Emin Yıldırım – Bekir Develi

Mescit ile kalplerini,

Menzil ile bedenlerini,

Mektep ile akıllarını,

Muâhât ile duygularını,

Medine Vesikası ile dünyalarını,

Medine Çarşısı ile midelerini,

Medine Askeriyesi ile güvenliğini inşa etmiş oldu.

İşte biz bu yedi temel alanı ve adımı anladığımız zaman, Yesribleşen coğrafyaları Medine kılmanın yol ve yöntemini öğrenmiş, nerede olursak olalım, hangi zaman ve zeminde yaşarsak yaşayalım, bulunduğumuz yeri nasıl Medine kılacağımızın kodlarını kavramış oluyoruz.

Manevi meseleleri samimi ve doğal yaklaşımıyla ele alan sunucu ve yazar Bekir Develi’yle, İslami ilimi hakkındaki engin bilgilerini herkesin anlayabileceği sadelikte anlatan Muhammed Emin Yıldırım hocanın birlikte kaleme aldıkları Herkes İçin Siyer iki kitaptan oluşuyor. Peygamberimiz’in (s.a.v.) hayatını öğreneceğiniz bu kitapların ilki; Efendimiz’in Mekke’de yaşadıklarını, ilk vahiyi, geçirdiği sıkıntılı dönemleri, İslam medeniyetinin tesisi esnasında yaşananları konu ediniyor.  İkinci kitap ise Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) bereketli ömrüne yapılan derin yolculuk devam ediyor. Herkes İçin Siyer kitabının ikincisinde, hicretin güzel yurdu Medine’de yaşananlar detaylı bir biçimde aktarılıyor. Peygamberimiz’in (s.a.v.) hakkaniyete göre tesis edilen adalet anlayışını örneklerle aktaran kitap, Medine’nin En Hüzünlü Günü: Resûlullah’ın (s.a.v.) Vefatı bölümüyle son buluyor. 

Fabrika Ayarı – Hayati İnanç – Bekir Develi

İnancımız şudur: Din bir hâl meselesidir. Onunla hâllenmeden, onu üzerimizde taşımadan dine hakiki anlamda bir mensubiyetten ya da kâmil manada bir sadakatten söz edemeyiz. Evet; dinin felsefesi var, ilmi var, teorisi var, düşüncesi var ama nihai gaye onun bir hâle, bir hayat tarzı ve pratiğine dönüşmesidir. Hayata dokunmayan, yön vermeyen bir din algısı eksiktir. Kitapların sayfaları arasında kalan, amele dönüşmeyen bir düşüncenin, ne kadar parlak ve süslü cümlelerle ifade edilirse edilsin, hiç kimseye bir faydası yoktur.

Derin bir sohbetin, muhabbetin sonucunda ortaya çıkan Fabrika Ayarı kitabında, insanların kalbine dokunacak pek çok konu ele alınıyor. Büyük usta Hayati İnanç ve Bekir Develi’nin sohbetinin aktarıldığı kitapta; modern zamanların karmaşasında yitirdiğimiz değerler, bizi maneviyattan uzaklaştıran sahte meşguliyetler hakkında konuşuluyor.  Neyi ıskalıyoruz, ihmal ettiğimiz nedir? sorularının cevabına odaklanan Fabrika Ayarı, okuyucusuna Eve dön, şarkıya dön, kalbine dön! çağrısında bulunan modern bir rehber. 

Melekler Bile Sorar – Jeffrey Lang

Dine sonradan giren insanın hali daha risklidir ki son yıllarda bu insanların dinden dönme oranında bir nebze yükseliş görülmektedir. Bir mühtedinin uzun süre Müslüman kalıp kalmayacağı genellikle onu İslam’a geçme kararına götüren sebebe ve ilkten var olan bu gereksinimin, o dine kök salıncaya kadar karşılanıp karşılanmadığıyla ilgilidir.

Jeffrey Lang’ın dürüstlük, sağduyu ve titizlikle yürüttüğü bir çalışma sonrası ortaya çıkardığı Melekler Bile Sorar, kaza ve kader, teodise gibi birçok hassas konuyu ele alıyor. ABD’deki hem de ABD dışındaki Müslümanların hatalarının haklı bir eleştirisine yer veren yazar, müslüman ekoller arasındaki hoşgörü eksikliği, Amerikan Müslüman cemaatindeki alt kültür eğilimlerini, Kur’an’ın normlarını ihlal eden ve kadınları camiden kaçıran, geleneksel Müslüman yaklaşımını eleştirel bir bakışla ele alıyor. 

Belki De Üzülmeliyiz – Saadettin Acar

Bakmalı oysa, görmeli ve seyretmeliyiz. Tefekkür edip perdenin ardındakine kulak kesilmeliyiz. Vakit daraldı çünkü ve sözler birikti, bilmeliyiz. Vakit daraldı ve söyleneceklerin çoğu söylenmedi henüz, uyanmalıyız.

Uzun zamana yayılan ve daha çok irfani yönleriyle öne çıkan metinlerin toplandığı Belki De Üzülmeyiz, kalbe dokunan bir deneme kitabı. Saadettin Acar’ın dergilerde yayınlanan yazıların yanı sıra yeni eklenen metinleriyle de zenginleştirdiği kitap, modern çağın karmaşasında körleşen kalplere aydınlık bir dokunuşta bulunuyor. İçimizi inşa etmeden, dışımızı inşa edemeyiz diyen yazar, okuyucuyu derin bir iç yolculuğa davet ediyor. 

Ehl-i Qur’ân Olmak – Münib Engin Noyan

Âlemlerin Rabbi olan ALLAH’ın, celle şânuhu, Mü’min Müslümanlara verdiği en önemli görevlerden biri de hiç kuşku yok kied-Dîn’i, yâni Âlemlerin Rabbi ALLAH’ın yegâne Hakk Dîn olarak uygun görüp onayladığı ve Âlemlerin Rabbi ALLAH’a şeksiz-şüphesiz, kayıtsız-şartsız teslîmîyet anlamına gelen Ezelî ve Ebedî Mutlak Hakîkat Dîni İslâm’ı O’na hâlis, yâni tamamen O’na has/özgü kılmaktır!

Münib Engin Noyan’ın, Qur’ân’ı en iyi ve en doğru şekilde anlayıp hayata geçirebilme ve bunu insanlarla paylaşabilme cihâdımın bir özet ürünü dediği çalışması, Ehl-i Qur’ân Olmak dini vecibeleri yerine getirmenin önemini ve kuran-ı kerimin faziletlerini ayet-i kelimelerle anlatan kapsamlı bir kaynak. 

Gül Alırım Gül Satarım – Yağız Gönüler

Teselli bulmak, bir bilgiyle ilk karşılaşma anına tekabül eder. İnsan, küçük veya büyük, anlam arayışına uygun bir bilgiyle karşılaştığında teselli bulur. Bu bilgi elbette ilk süs havuzunun nerede yapıldığı ya da atlara ilk nal takanın kim olduğu gibi bilgiler değildir.

Gül Alırım Gül Satarım, kıssadan hisse niteliğinde, ders verici ve tasavvufi temalı bir yapıt. ‘Gül Alırlar Gül Satarlar’ şiirinden esinlenen başlığıyla Gül Alırım Gül Satarım, okura gönülden seslenen bir içeriğe sahip. Kitap; Yahya Efendi, Muhyiddin İbnü’l-Arabî, Aziz Mahmud Hüdayi, Abdülkadir Geylani, Mevlânâ, Yunus Emre, Muzaffer Ozak gibi mutasavvıfların hayatından bilgi ve örnekler de içeriyor.

Yılımı Şenlendiren Ay: Ramazan – Inda Ahmad Zahri

Bu ayda Müslümanlar güneş doğmadan önce yemek yer. Bu yıl ben de ramazan coşkusuna ortak olmak istedim. İlk kez sahura kalktığımda gözlerim, yuvasında yatan kuşunki gibi sımsıkı yumuluydu.

Yılımı Şenlendiren Ay: Ramazan kitabında, ailesinin her yıl tuttuğu oruca bu sefer kendisi de katılan Elif’in hikâyesi anlatılıyor. İlk başlarda azıcık kaygılansa da bir süre sonra oruç tutmanın aslında çok da zor olmadığını idrak eden Elif karakteri aracılığıyla çocuklara İslami terimler tanıtılıyor. Şükür, sabır, dayanışma, nefs terbiyesi ve iradeyi öğrenen Elif’in macerası minik kalplerin huzur bulmasını sağlıyor.

Profil Kitap’ın zengin kütüphanesi mübarek aylarda da sonuna kadar açık. İslam dininin kuruluş aşamalarından müslümanların temel görevlerine, dini kuralların incelikle anlatıldığı çocuk kitaplarından ayet-i kelimelerle dolu hakiki rehberlere pek çok kaynağa kolayca ulaşmak için Profilkitap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.