Profil Kitap Kasım Kitapları

Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde, daha derin ve anlamlı bir okuma pratiği için birbirinden etkileyici kitapları sizler için derledik. Profil Kitap ayrıcalığıyla ulaşabileceğiniz kasım ayı kitapları, farklı deneyimler edinebileceğiniz türlerden oluşuyor. Çocuk edebiyatından biyografiye zengin bir okuma zevki vadeden kitaplarla siz de kışa sıcak bir merhaba diyebilirsiniz.

Öğretmenim Bakar Mısın? 

Fahriye Aydın

Öğrencilerle her zaman olumlu iletişim kurulmalı, onu rencide edici davranış ve sözlerden kaçınılmalıdır. Bazen severek de olsa isim taktığımız öğrenciler olur. Bizim için hoş görünen bu isim, çocuk için gurur kırıcı, bazen de utanç verici olabilir. Alay tarzında konuşmalar onları son derece üzer, sınıf ortamından ruhsal yönden uzaklaşmalarına sebep olur.

Öğretmenim Bakar Mısın?, engin tecrübesiyle fark yaratan Fahriye Aydın’ın, eğitim ve öğretim yaşamına dair kıymetli tavsiyelerde bulunduğu önemli bir çalışması. Kitap, sınıf yönetiminde başarı, sağlıklı ders içeriği, öğretmen ile öğrenci arasındaki iletişim, velilerin beklentileri, üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitimi gibi spesifik konuları mercek altına alıyor. Ayrıca bu bölümler, kitabın sonunda yer alan “Öğrencilerimden Notlar” kısmıyla destekleniyor. 

Eğitimde teknolojik araç gereçleri kullanma, gezi düzenleme, sunum hazırlama gibi konularda da yol gösteren Öğretmenim Bakar Mısın? kitabında; derslerdeki tekrar sayıları ve sınıfta disiplinin nasıl sağlanabileceği gibi sorular etraflıca ele alınıyor. 22 yılı devlet, 13 yıl özel okul ve 2 yılı da dershane olmak üzere toplam 37 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Fahriye Aydın kitabında sınıf yönetiminin, duygusal desteğin, ortak dil kurulumunun ve empatinin önemini vurgulayarak sağlıklı eğitimin altın ilkelerini tanıtıyor. 

Kevin Garnett Ansiklopedisi: A’dan Z’ye Bir Otobiyografi 

Kevin Garnett ve David Ritz

Ona ilişkin diğer bir özellik de duygularını uçlarda yaşamasıydı. Sevdiği zaman da küstüğü zaman da mezara kadar bunu sürdürebilirdi…

Kevin Garnett Ansiklopedisi: A’dan Z’ye Bir Otobiyografi, sadece NBA’in değil, tüm dünya basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en dominant oyuncularından biri olarak kabul edilen Kevin Garnett’in hayat hikâyesini anlatan sürükleyici bir kitap. Kitapta, pek çok basketbolcu gibi inişli çıkışlı bir yaşam öyküsü olan Garnett’in karanlıkta kalan yönlerine ışık tutuluyor. 

Yirmi bir yıllık dolu bir NBA kariyerine imza atan Garnett, kendisini dürüst ve olduğu gibi ifade eden oyunculardandır. Çocukluğu Güney Carolina’da geçen Garnett, 18 yaşına yaşındayken ırkçılığa uğrayarak tutuklanır. Tutuklanma gerekçesini teşkil eden kavgaya karışmadığı hâlde bir süre alıkonulan basketbolcu, cezası bittikten sonra çok geçmeden okulu terk eder. Başka bir okulda lise son sınıfa devam ederken, ülkenin en iyi lise basketbolcusu olarak anılmaya başlar. Nitekim NBA tarihinde ilk defa doğrudan liseden NBA’ye geçiş yapan oyuncu olma ünvanının da sahibi olmayı başarmıştır. 

Ünlü basketbolcunun 1995 yılında başlayan NBA serüveni, 21 yılın sonunda 2016’da sona erer. Garnett, ardında efsanevi bir spor kariyeri ve ilham verici bir yaşam öyküsü bırakır. 

Dev ismin hayatını ve spor geçmişini daha yakından keşfetmek için Kevin Garnett Ansiklopedisi: A’dan Z’ye Bir Otobiyografi tatmin edici bilgiler sunuyor. Gerçekten de ansiklopedi niteliğine sahip olan çalışmada Kevin Garnett hakkında sarsıcı pek çok ayrıntı bulabilirsiniz. Basketbolcunun 15 defa All-Star seçilmesine yol açan etkenler, Boston Celtics’te oynadığı zamanlar, yükseliş dönemini temsil eden Minnesota Timberwolves kariyeri, Brooklyn Nets sezonları ve daha nicesi bu kitapta.

Eksik Gamze 

Serap Kadıoğlu

şimdi

güz kurusu geceler kaldı sabahlara

avaz avaz susmayı öğrendik

eğiliyoruz değmemek için dünyaya

Eksik Gamze yapraklı, gökyüzü dolu, güllü, mavilikli şiirler içeren bir eser. Eksik Gamze, gazete muhabirliği, editörlük, redaktörlük yapan fakat şiire olan tutkusu galip geldiği için kendisini şiir dünyasına adayan Serap Kadıoğlu’nun en güncel eseri. Şiar dergisini çıkaran ve bu derginin yanı sıra İtibar, Muhit ve Türk Edebiyatı yayımlarında da şiirlerine yer verilen Kadıoğlu, içten kalemiyle okuru büyülüyor. 

Müjgân: İmkânsıza Komşu 

Fatma Barbarosoğlu

Dışarıda kalanlar, dışarıdan bakanlar, derdi ile delik deşik olanın kendi karanlığına sığınışını bir türlü anlamayanlar, anlamak istemeyenler, anladığını zannedip de en kısa zamanda onu tekrar gün yüzüne çıkarmak isteyenler, her şeyi geometrik bir düzlem içinde ölçüp biçip düzenleyenler için karanlık pek işlevsel değil elbet. Oysa bazen karanlık da şifadır.

Usta yazar Fatma Barbarosoğlu’nun kaleminden “Müjgân: İmkânsıza Komşu”, kimya alanında başarılı bir akademisyen iken bir patlama ile hayatı enkaza dönen Müjgân’ın hikâyesini anlatıyor. Kaza sonrasında yüzünün bir tarafında yanık izleri kalan Müjgân, haftanın birkaç günü erkek kıyafetleri giyip babasının miadı dolmuş arabasına atlayarak gözden kaybolmaktadır. Hayattaki tek yakını olan süt annesi, onun bu tuhaf davranışlarıyla ilgili endişelerini kızı gibi sevdiği psikiyatrist akrabası Zehra ile paylaşır. Çocukluk yıllarından beri tanışan Zehra ile Müjgân bir araya geldiğinde, herkesin kendi karanlığına daldığı bir yüzleşme başlar.

Bir gün doktor bir kitap getirdi. Kitabın arka kapağında “Hikâye merhemdir,” diye başlayan bir yazı vardı. Sırf bunun için almış kitabı. “Hikâye merhemdir.” Günlerce düşündüm bu sözü. Hikâye merhemdir. Kimin için. Yarası olanlar?

Hem içinden hem dışından yara almış karakterleri, derin felsefesi ve muhteşem kurgusu ile bu kitap; yaşam, ölüm, şifa, affetmek, iletişim ve bağ kurma üzerine düşündüren satırlarında gezdirecek sizleri…

Çiçekler Çok mu Çok… Tuhaf 

Rosemary Mosco ve Jacob Souva

Eğer sana, en vahşi çiçekleri

göstermemi istiyorsan sayfayı çevir.

İstemiyorsan kitabı kapat

ve polenlerle oynamaya git.

Çiçekler Çok mu Çok… Tuhaf, bir  arının gözünden çiçekleri seyrettiğimiz, renkli illüstrasyonlarla dolu bir çalışma. Çocuklara çiçek ve bahçe sevgisini aşılamayı şiar edinen kitapta, çiçeklerin büyülü dünyası hakkında ilgi çekici detaylar yer alıyor. Kitap ejder meyvesi çiçekleri, ay papatyaları, acemlâleleri gibi gerek isimleri gerek görünüşleri gerek de yaşayışlarıyla dikkat çeken çiçekleri tanıtıyor. Güvercin ve orkide gibi daha sıradan çiçekler de tanıtılan bitkiler arasında bulunuyor. Kitap, zakkum ve kurtboğan gibi yenilmemesi gereken çiçekler hakkında bilgi veriyor. Güzel veya pis kokan, gündüz veya gece açan; yer üstünde, su üzerinde veya yerin altında yaşayan pek çok çiçek ve çiçeksi bitkiye dair illüstrasyonlarla desteklenmiş bilgiler bu kitapta. Siz de Rosemary Mosco’nun etkileyici kalemi ve Jacob Souva’nın renkli paletiyle çiçeklerin sırlarını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz! 

Kasım ayında profilkitap.com adresinde buluşuyoruz!

Sanat kitaplarından bilimsel çalışmalara, klasik edebiyattan çağdaş edebiyata; şiir, roman, deneme ve araştırma da dahil pek çok eseri Profil Kitap kütüphanesinde bulabilirsiniz.

Hem kendinizi hem de dünyayı keşfe çıkmak için profilkitap.com adresini bir an evvel ziyaret edin, büyülü bir kitap okuma deneyimi yaşayın.