Profil Kitap’ta Mart Ayının Yenileri

Çocuk edebiyatından felsefe kitaplarına, her yaş grubu için özel eserler bulabileceğiniz Profil Kitap, mart ayında da birbirinden güzel eserlerin yer aldığı bir seçkiyle karşınızda. Nitelikli ve özel kitaplarla keyifli bir kitap okuma deneyimi yaşamak için Profilkitap.com’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Beklenmedik Anlar-Dermot Healy

“Beni rahat bırakırsanız minnettar kalacağım, lütfen yapar mısınız bunu? Teşekkürler. Çok teşekkürler. Bir dakika. Bütün pislik su yüzüne çıktı mı? Su yüzüne çıkacak bunca kötülük varken gitmemeliyiz. Yanında uyandığım mezar kaçkını eski yüz. Alevler. Benzin kokusu. Et yanığı. Başka bir şey var mı? Listeye bir daha bakabilir miyim? Tamamdır.”

Şair, Romancı ve oyun yazarı Dermot Healy’nin önemli eserlerinden Beklenmedik Anlar, tekrar eden kâbuslarıyla ve onu sürekli huzursuz eden hatıralarıyla boğuşan, eski marangoz Ollie Ewing’in tuhaf hikâyesini anlatan sürükleyici bir roman.  

Yaşadığı travmatik deneyimlerin ardından Londra’yı terk edip çocukluğunun geçtiği kasabaya geri dönen Ollie, geçmişi ardında bırakma umuduyla bir grup sanatçı arkadaşıyla aynı eve taşınarak yepyeni bir hayata başlar. Irkçılık, şiddet ve beklenmedik bir dizi olayın anlatıldığı hikâye boyunca okuyucu, gizemli karakter Ollie’nin rüyalarını takip ederek hayatının karanlıkta kalan kısımlarıyla ilgili ipuçlarını bir araya getirmeye çalışır. İrlandalı usta yazar Dermot Healy rüyalar ve halüsinasyonlar eşliğinde zamanda bir ileri bir geri giden karakterin iç hesaplaşmasını etkileyici bir kurguyla aktarırken aynı zamanda insan doğasına da ışık tutuyor. 

Erken Çöken Karanlık- Kay Redfield Jamison  

“Tarih kendi kural ve yargıları içinde, en azından intiharın karmaşıklık derecesine ışık tuttu. Benlik aleyhine yapılan bir eylem olan intiharın, diğerlerinin yaşamı üstünde de yıkıcı etkisi vardır. İntihar genci öldürdüğünde akıl almaz, yaşlıyı öldürdüğünde korkunç, sağlıklı ya da başarılılarda açıklanamaz, hasta ya da başarısızlar söz konusu olduğunda ise çok kolay mazeret bulunabilen bir olgudur

Kay Redfield Jamison’ın insana dair en gizemli eylemlerden biri olan “intihar” meselesini ele aldığı Erken Çöken Karanlık bu olguyu tüm yönleriyle ele alan kapsamlı bir eser.  

Bir insanı intihara sürükleyen nedenlerin altında neler yatar? İntihara doğuştan mı meyilli oluruz yoksa yaşadığımız deneyimler mi bu düşünceye yol açar? İntiharın toplumsal yönü nelerdir? İntihar eylemi engellenebilir mi?

İşte Jamison bu önemli eserinde bu ilgi çekici soruları yanıtlıyor. Manik depresif hastalığın yol açtığı sorunlardan ötürü geçmişte intihar düşüncesi ile mücadele eden yazar, kendi deneyiminin ona kazandırdığı derin bakış açısıyla bu olguyu tüm incelikleriyle ele alıyor.

Yılımı Şenlendiren Ay: Ramazan-Inda Ahmad Zahri

Inda Ahmad Zahri’nin yazıp resimlediği, 4 yaş üstüne hitap eden Yılımı Şenlendiren Ay: Ramazan,  ramazan hikmetlerini bir çocuğun gözünden anlatan hem öğretici hem de ilham verici bir resimli kitap. 

Elif ramazanda ilk kez oruç tutacağı için heyecanlıdır. Başlarda bu konuda çekimser ve birazcık da endişeli olan küçük kız, bu sürecin kolayca üstesinden gelebildiğini görünce kendini daha da güçlü hisseder. İradeyi, iyi alışkanlıklar kazanmayı, ibadet etmenin güzelliklerini anlatan Yılımı Şenlendiren Ay: Ramazan aynı zamanda, çocuklara oruç tutma konusunda destek veren, rehber niteliğinde güçlü bir eser. 

Kaptan Fellini- Şebnem Gezgin

Fellini rüyasında bir stadyum görüyordu. Burası öyle büyük bir stadyumdu ki televizyonlarda izlediği stadyumlardan biriydi belki de. Dev projektörlerle aydınlatılmış, gece âdeta gündüze dönüşmüştü.

Kaptan Fellini, futbol konusunda yetenekli küçük Fellini’nin maceralarını anlatan sürükleyici bir çocuk kitabı serisi. 6-10 yaş arası çocukların keyifle okuyacağı bu seri, takım oyununu, rekabet ve dostluğun kurallarını eğlenceli bir dille anlatan öğretici bir kitap. 

Mart Ayının Kitapları Profilkitap.com’da!

Baharı karşılarken heyecanıyla bizi içine çekecek romanlardan yeni bir bakış açısı geliştirmemize katkıda bulunacak teorik kitaplara birçok farklı eseri mart ayının özel seçkisinde bulabilirsiniz.