Ramazan Kitaplığı

Şehr-i ramazanda bol hikmet içeren ve güncel pek çok kitap Profilkitap.com’da! Dinî, teolojik, felsefi ve İslam külliyatında yer edinen pek çok eseri web sitesinde keşfedebilirsiniz. İşte Ramazan ayına özel olarak titizlikle hazırlanmış kitap seçkisi.  

Fatma Barbarosoğlu – Ramazanname

Ne ki onların hüznü yoktu. Hüznü olmadığı için de Allah’a giden yolları da yoktu.

Fatma Barbarosoğlu’nun şehr-i ramazan günlerinde daha bir mana kazanan eseri Ramazanname okuyanı bu ayın önemine dair düşündüren, hatırlatıcı bir eser… Ramazan kavramına ve geçmiş ramazan deneyimlerine dair denemelerin yer aldığı bu kitap, ufkunuzu genişleterek ramazan bilinci kazanmanıza yardımcı olacak…

Muhammed Emin Yıldırım & Bekir Develi – Herkes İçin Siyer Cilt 1-2

İslâm’ın ilk emri “Oku!” değildir. İlk emir “Yaratan Rabb’inin adıyla oku!” şeklindedir. Eğer Allah (cc) adına okunursa o okuma istenen bir okumadır. Efendimiz (sav) böyle bir okumayı inen ilk ayetlerden öğrendi. O ilk anlarda Allah Resûlü (sav) farklı bir ruh hâli yaşadı. Alnından terler akarken Hira’nın dışına çıktı. Bu sefer her taraftan sesler duymaya başladı. Âdeta bütün varlık dile gelmiş, “Es-selamü aleyke ya Resûlallah!” diyordu.

Bekir Develi’nin Muhammed Emin Yıldırım’a yönelttiği sorularla ve ikilinin samimi sohbeti ile ilerleyen Herkes İçin Siyer’de, Hz. Muhammed’in (sav) manevi ve sosyal yaşantısı, verdiği mücadeleler ve onun yüce şahsiyeti etraflıca ele alınıyor. Anlaşılır bir üslupla yazılan ve adında belirtildiği gibi “herkes”e hitap eden bu siyeri beğeniyle okuyacaksınız.

Jeffrey Lang – Melekler Bile Sorar

İslam: Düşünen insanın dini.

Kansas Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Jeffrey Lang, 80’li yılların başında Müslüman oldu. Kendi tabiriyle “Kur’an ile girdiği savaşı kaybeden” Lang, Melekler Bile Sorar’da ayetleri sorgulama sürecini ve sonunda teslim oluşunu anlatıyor. Uhrevi, entelektüel, manevi ve rasyonel bakımdan onu tatmin eden bir din arayışında olan Lang, aradığını Kur’an-ı Kerim’de buluyor.

Melekler Bile Sorar’da yalnızca Lang’in inanç yolculuğunu bulmayacaksınız, aynı zamanda Batı kültürünün içinde yetişen kişilerin nasıl Müslüman olduğuna dair iyi bir örnek de göreceksiniz.

Gökhan Ergür – İnsaniyet Namına

En uzun ve çetin yolculuklar, insanın kendi içine yaptığıdır.

İnsaniyet Namına, Gökhan Ergür’ün içsel yolculuğu, diğer bir deyişle hakikat arayışını, betimlediği üst düzey denemelerini içeren bir eser… Dünya sürgününde insanın bir izin peşine düşüp kendi hakikatini, hazinesini arayışını konu ediniyor. Modernitenin doğurduğu sosyal ve kişisel açıdan psikolojik buhranlara az da olsa deva olmayı umut ediyor. Gökhan Ergür; pek çok kitap, şiir ve müzikten verdiği örneklerle de ruha dokunan etkileyici anlatımını güçlendiriyor.

Omar Saif Ghobash – Genç Müslümana Mektuplar

İslâm, Arap dünyasının malı değildir. İslâm hepimizindir.

Genç Müslümana Mektuplar, Time dergisi 2017’nin Merakla Beklenen Kitapları Seçkisi listesine giren bir kitap. Aynı zamanda New York Times tarafından Editörün Seçimi olarak belirlenen eser, 2018 yılında Chicago Review of Books tarafından yılın en iyi kitabı olarak tanımlandı.

Kısa zamanda büyük üne kavuşan ve takdir edilen Genç Müslümana Mektuplar’da 21. yüzyılda Müslüman olma hâli hakkında içten bir metin bulacaksınız. Eser, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya büyükelçiliği görevinde bulunan Omar Saif Ghobash’ın oğluna yazdığı mektuplardan oluşuyor. 

Bekir Develi – Allah Cümlemizi Korusun

Şu fâni hayatta kaybettiklerimizin canımızı bu denli yakmasının temel nedeni, bize lütfedilen her şeyin aslında emanet olduğunu unutarak kendimizin zannediyor olmamız değil mi?

Sevilen isim Bekir Develi’nin kaleme aldığı Allah Cümlemizi Korusun’da okur, yorucu olmayan ve her biri kısa bölümler içeren konu başlıkları bulacak. Allah Cümlemizi Korusun; muhtelif bölümlerde din ve yaşam üzerine ufuk açıcı yorumları, sohbet havasında aktarıyor.

Hayati İnanç & Bekir Develi & – Fabrika Ayarı

Her kitapta kendimizi okuruz.

Fabrika Ayarı, öze dönüş konusunda seçkin bir eser. İnsanın fabrika ayarlarına yani özüne dönmesi yoluna bir katkıda bulunmayı amaçlayan bu eser, pek çok farklı kavramı mütalaa ediyor. Söz; iman, inanç, din, takva, ihlas, ahlak, ibadet ve aşk mefhumlarından açılıyor.

Sadık Yalsızuçanlar – Diyamandi

Ah ben bilmez idim, gizli ayan hep sen imişsin. Tenlerde ve canlarda nihan hep sen imişsin. Senden bu cihan içre bir nişan isterdim ben. Ahir bunu bildim ki, cihan hep sen imişsin…

Diyamandi, Yaman Dede’nin, kaleme aldığı mektuplar etrafında gelişen hikâyesi. Mevlânâ’nın aşk ateşiyle yoğrulan dizeleriyle karşılaşan Yaman Dede’nin ilahi aşkı arayışı gitgide derinleşecektir.

Ahmet Murat – Belki de Üzülmeliyiz

İnsanın topraktan binasını yıkmak yanında, kalbini yıkmak da bir cinayetten farksız.

Belki de Üzülmeliyiz, ruha temas eden kırk farklı deneme yazısının yer aldığı bir eser. İçtimai ve özel yaşamı ilgilendiren konuları ele alan Ahmet Murat, anlamlı bahisler açıyor. Edebiyat, kültür, tarih, toplumsal yaşam ve siyaset hakkında engin bir yorumlama yetisiyle yazıyor.

İbrahim Tenekeci – Öbür Divan

Dünyanın dilini bilmiyorum ve öğrenmeye de niyetli değilim. Çünkü bu dil, az harf ve çok rakamdan oluşuyor. Rakamlar ağırlık yapar. Bize söylenen, ağırlıklardan kurtulup öyle gelmemiz yahut gitmemiz.

Gerek nazım gerek nesir türünde mahir olan İbrahim Tenekeci Öbür Divan’da etkileyici düzyazıları ile okurunu selamlıyor. Gündemimizde olması gerekenler meseleleri latif üslubuyla dile getiriyor.

Saadettin Acar – Herkes İçine Baksın

Hiç mi kalpler ürpermez. Nisa suresinin yüz ikinci ayetini okurken? Hani savaşta, nasıl cemaatle nasıl namaz kılınacağını uzun uzun anlatan ayet. Evet savaşta, evet namaz ve evet cemaatle…

Herkes İçine Baksın, düğümün çözümünün bizzat insanın içsel dünyasında yer aldığını anlatan nadide bir eser. İslam dininin mihenk taşlarının yanı sıra Müslümanca yaşama anlayışını etkileyici bir dille anlatıyor. Anlatımını anekdotlar ve tanıştığı şahsiyetleri de dâhil ederek zenginleştiren yazar, ortaya sohbet havasında geçen bir yüzleşme metni çıkarıyor.

Yağız Gönüler – Gül Alırım Gül Satarım

İnsan dağlara bakmalı, hilkate bakmalı, kendisiyle yalnız kalmalı. Yokluk öyle başlıyor. Varlık zor, varlık çok ağır.

Gül Alırım Gül Satarım, kıssadan hisse niteliğinde, ders verici ve tasavvufi temalı bir yapıt. “Gül Alırlar Gül Satarlar” şiirinden esinlenen başlığıyla bu eser, okura gönülden seslenen bir içeriğe sahip. Kitap; Yahya Efendi, Muhyiddin İbnü’l-Arabî, Aziz Mahmud Hüdayi, Abdülkadir Geylani, Mevlânâ, Yunus Emre, Muzaffer Ozak gibi mutasavvıfların hayatından bilgi ve örnekler de içeriyor.

Antony Flew – Yanılmışım Tanrı Varmış

Dolayısıyla birden fazla evren olsun veya olmasın, doğanın kanunlarının kaynağı meselesini sonuca bağlamak zorundayız. Ve bunun için geçerli sayılabilecek tek açıklama İlahi Akıldır.

Yanılmışım Tanrı Varmış, son zamanların en ciddi metinlerinden. Kitap, önceden ateist bir filozofun bir süre sonra akıllı tasarıma inanmaya ve Tanrı’nın varlığına iman etmeye başlamasını içeren düşünsel sürecini ihtiva ediyor. Flew, bilime dayalı ve felsefi yorumlarla perçinlenen fikirleriyle Tanrı’nın varlığını argümanlaştırıyor.

Ramazanı Bereketlendiren Kitaplar Profilkitap.com’da!

Ramazanı, gönlünüze dokunan ve dinî hususlarda önemli bilgiler aktaran kitaplarla geçirmeye ne dersiniz? Profilkitap.com’da manevi içerikleriyle etkileyen sayısız kitabı bulabilir ve en uygun fiyatlara anında sipariş verebilirsiniz.